Zabezpiecz dom w budowie

Legniccy policjanci apelują do osób, które budują domy o właściwy nadzór nad rzeczami, które mogą stanowić atrakcyjny łup dla złodziei. Pozostawione bez właściwej ochrony mienie w postaci drogich materiałów budowlanych, wyposażenia wnętrza czy elektronarzędzi to łakomy kąsek dla przestępców. Większości przypadków kradzieży i kradzieży z włamaniem można zapobiec właściwie zabezpieczając teren budowy. Dlatego chrońmy swoje domy – już na etapie ich budowy. 

Domy budujemy często na działkach, w obrębie których nie ma jeszcze sąsiedztwa. Musimy jednak pamiętać, że gromadzone materiały budowlane i wykończeniowe na placach i w słabo zabezpieczonych budynkach, to łatwy łup dla złodziei. Najczęściej z budowy giną również narzędzia budowlane, elektronarzędzia, czy drogie wyposażenie wnętrza.

Jak zmniejszyć ryzyko kradzieży czy włamania na budowie? Wystarczy, że inwestorzy budowlani będą stosować się do kilku podstawowych zasad.

 – Ogrodźmy plac budowy.

 – Materiały budowlane najlepiej kupujmy na bieżąco – nie są wówczas składowane i nie stanowią okazji dla złodzieja. Natomiast jeśli nie ma innej możliwości, to składujmy je tak, by były bezpieczne.

 – Na terenie budowy nie zostawiajmy różnego rodzaju sprzętu wykorzystywanego przy pracach. Jeżeli jednak musi tam pozostać, zabezpieczmy go w taki sposób, aby uniemożliwić złodziejowi kradzież.

 – Zamykajmy okna, nawet te dachowe. Klucze zabierajmy ze sobą – pozostawianie ich w „umówionym” miejscu to nie najlepszy pomysł.

 – O ile to możliwe i budowa znajduje się na odpowiednim etapie zastosujmy elektroniczne zabezpieczania w postaci alarmów czy kamer monitoringu.

 – Uważajmy na kręcące się w pobliżu terenu naszej budowy osoby. Zainteresujmy się nimi, zapytajmy kogo szukają, starajmy się zapamiętać ich wygład, numery rejestracyjne pojazdów, którymi przyjechały.

 -Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność pracowników, których zatrudniamy na budowie. Nie wpuszczajmy bez uzasadnionych powodów osób nieznanych.

 – W przypadku, kiedy koło naszej budowy są już zamieszkane domy poprośmy sąsiadów o zwrócenie uwagi na naszą posesję.

 – W okresach zastoju w pracach zapewnijmy częstszy nadzór nad naszą budową o różnych porach.

 – Ubezpieczmy swoją budowę, by w razie nieszczęścia chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.

 – O niepokojących sytuacjach lub podejrzanych osobach, które mogą dokonywać kradzieży prosimy niezwłocznie powiadamiać legnicką policję.

[źródło mł. asp. Jagoda Ekiert, legnicka komenda policji], Fot. Kurier Legnicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *