PRĘDKOŚĆ od szóstej rano

Na terenie naszego miasta i powiatu legnickiego policjanci prowadzą działania wojewódzkie pod kryptonimem „Prędkość”. Akcja ukierunkowane jest na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w szczególności na przestrzeganie dozwolonej prędkości. Nadmierna prędkość jest bowiem główną przyczyną zdarzeń drogowych.

Głównym celem akcji jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych również poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Do dzisiejszych działań są wykorzystane ręczne mierniki prędkości oraz radiowozy oznakowane i nieoznakowane wyposażone w urządzenia rejestrujące tzw. wideorejestratory.

Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji  w Legnicy przypomina kary za przekroczenie dopuszczalnej prędkości:

 – do 10 km/h – do 50 zł, (0 punktów karnych);

 – o 11-20 kim/h – od 50 do 100 zł, (2 punkty);

 – o 21 – 30 km/h – od 100 do 200 zł, (4 punkty);

 – o 31 – 40 km/h – od 200 do 300 zł, (6 punktów);

 – o 41 – 50 km/h – od 300 do 400 zł, (8 punktów);

 – o 51 km/h i więcej – od 400 do 500 zł. (10 punktów) – dodatkowo, jeżeli kierowca przekroczy prędkość o 51 km/h w obszarze zabudowanym obligatoryjnie policjant zatrzyma kierowcy prawo jazdy na okres 3 miesięcy.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących policjanci po raz kolejny apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają, również jak ważna, jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną” – taką przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, czyli w razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą, bądź ominąć ją bez zbędnego ryzyka. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

[źródło mł. asp. Jagoda Ekiert, legnicka komenda policji], Fot. Kurier Legnicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *