Bądź widoczny – bądź bezpieczny

Jesień, a wraz z nią nadchodzące krótsze dni. Pieszy oraz rowerzysta poruszający się po zmierzchu w ciemnym ubraniu staje się kompletnie niewidoczny dla kierujących pojazdami. Legniccy policjanci apelują do rowerzystów i pieszych o noszenie odblasków, aby byli oni widoczni na drodze.

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a z nią zagrożenie dla niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dzień staje się krótszy, a osoby poruszające się po drodze mniej widoczne dla kierujących zwłaszcza na nieoświetlonych drogach. Osoby poruszające się bez elementów odblaskowych poza terenem zabudowanym nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczne na drodze. Dlatego warto przypomnieć, że pieszy i rowerzysta podczas zdarzenia z samochodem przy prędkości 50 km/h ma około 10 % szans na przeżycie. Kierowca może dostrzec osobę, która używa elementu odblaskowy z odległości około 150 metrów, bez elementów odblaskowych jeżeli pieszy jest ubrany na ciemno, kierujący pojazdem zauważy go z odległości około 20 metrów. Ten czas pozwala na prawidłową reakcję u kierowcy. 

Odblaski można nosić w różnej formie: opaski można zakładać na rękę lub nogę, mogą być również doczepiane do ubrania. Najbardziej popularna i widoczna dla kierującego jest kamizelka odblaskowa. Również ważne jest umieszczenie odblasków: zaleca się umieszczać odblaski na wysokość kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Nie dopuśćmy do sytuacji, gdzie staniemy się potencjalną ofiarą na drodze. Zachowajmy rozsądek, stosując się sami do przepisów ruchu drogowego i stosowania elementów odblaskowych oraz ucząc prawidłowych zachowań swoje dzieci.

[źródło podkom. Jagoda Ekiert, legnicka komenda policji], Fot. Kurier Legnicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *