NIE JESTEŚ PRZEKONANY O SWOJEJ TRZEŹWOŚCI!?

Pijany kierowca to ogromne zagrożenie w ruchu drogowym. Pomimo cyklicznie przeprowadzanych akcji mających na celu wyeliminowanie nietrzeźwych kierujących, to w dalszym ciągu funkcjonariusze zatrzymują upojonych alkoholem kierujących. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Legnicy apelują, aby nie wsiadać za kierownicę jeśli nie mamy pewności, że jesteśmy trzeźwi.

Niestety osoby spożywające alkohol w dalszym ciągu są poważnym zagrożeniem na drogach. W zależności od ilości spożytej tzw. porcji standardowej, zależy poziom stężenia alkoholu i odpowiednia ilość czasu na wytrzeźwienie. Przyjmuje się, że 1 porcja standardowa to 10 g czystego alkoholu na przykład:

– 1 puszka piwa = dwie porcje standardowe

– 1 butelka wina = 7,5 porcji standardowych

– 1 butelka wódki = 17 porcji standardowych

W zależności od płci, wieku, wagi i ilości spożytych porcji każda osoba potrzebuje innego czasu na oczyszczenie organizmu i całkowite wytrzeźwienie. Wielu osób ma złudne poczucie, że pijąc dnia poprzedniego, po przespaniu kilku godzin i wypiciu mocnej kawy, mogą kierować samochodem. Niestety takie osoby są dalej pijane. Nie pomoże tu ani zimny prysznic ani zjedzenie tłustego posiłku, które rzekomo w cudowny sposób mają doprowadzić do wytrzeźwienia. Alkohol upośledza koordynację wzrokowo-ruchową, powoduje zaburzenia równowagi, obniża samokontrolę, opóźnia czas reakcji, a przede wszystkim sprawia, że błędnie oceniamy własne umiejętności i możliwości. Miejmy świadomość ogromnego zagrożenia w ruchu drogowym, jakie powoduje taki nieodpowiedzialny kierowca, który przez swoje niepoważne zachowanie staje się sprawcą poważnego wypadku drogowego.
Podczas zakrapianej imprezy warto zadbać również o sprawdzenie stanu trzeźwości przyjezdnych uczestników po jej zakończeniu. Na każdym komisariacie policji dostępne jest urządzenie do badania stanu trzeźwości, z którego można skorzystać bezpłatnie i anonimowo.

Pamiętajmy, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości to przestępstwo zagrożone karą do 2 lat pozbawienia wolności. Każdy, kto jest świadkiem sytuacji, w której pijany kierowca usiłuje wsiąść do samochodu i odjechać, zobowiązany jest uniemożliwić mu popełnienie przestępstwa, bądź powiadomić Policję.

[źródło asp. Anna Grześków, legnicka komenda policji]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *