Bardzo Młoda Kultura znów w Legnicy!

Bardzo Młoda Kultura znów w Legnicy!

Już trwa internetowy nabór kulturalnych inicjatyw w ramach nowej edycji programu Bardzo Młoda Kultura 2019-2021. Zakończy się 14 kwietnia o północy, ale być może zostanie przedłużony.  

„Niestety nie odbyło się spotkanie zaplanowane na 19 marca, podczas którego moglibyśmy wspólnie poznać poprzednie projekty i zainspirować nimi, czy otrzymać na miejscu odpowiedzi na konkretne pytania od ekspertów” – ubolewają organizatorzy z Galerii, która jak w poprzednim roku jest partnerem projektu BMK.  

Jednak – jak uspakajają – wszystkie informacje, włącznie z dokumentacją wydarzeń zrealizowanych do tej pory pod szyldem „Bardzo Młodej” na Dolnym Śląsku można znaleźć w sieci. Wskazówki dotyczące zasad ubiegania się o granty znajdziemy z kolei na stronie wojewódzkiego operatora projektu www.firlej.wroc.pl. Jest tam także informacja o przedsięwzięciu i wszystkie szczegóły dla zainteresowanych. Informacji telefonicznie udziela też Galeria Sztuki.  

Przypomnijmy – Bardzo Młoda Kultura to program Narodowego Centrum Kultury, który wspiera działania kulturalne, społeczne i edukacyjne realizowane wspólnie przez trzyosobowe zespoły reprezentujące miejskie instytucje oświatowe i kulturalne. Jednym słowem każde trio: nauczyciel – aktywista kultury – dowolna osoba trzecia ma szansę ubiegać się o całkowite sfinansowanie swojej inicjatywy w wys. 10 tys. zł. Mogą to być osoby z Legnicy czy powiatu. Ta trzyosobowa grupa nie musi być zrzeszona. Liczy się pomysł na działania kulturalne czy powiązane z nimi.

Do tej pory BMK sfinansowała dwa projekty w naszym mieście. Pierwszy – „Latająca Akademia Pana Kopernika” zintegrował osiedlowe przedszkola i szkoły oraz podopiecznych stowarzyszenia „Otwórz serce”. W domu kultury Kopernik odbył się szereg spotkań, warsztatów plastycznych i ruchowych zwieńczonych piknikiem oraz koncertem Tomka Kowala Kowalskiego dla mieszkańców osiedla. Drugi – „Ale MURale!”, zakończony jesienią zeszłego roku, to cykl działań z młodzieżą z II LO pod pieczą Michała Rocznika i Galerii Sztuki, w efekcie których w szkole powstał naścienny wizerunek patrona Stanisława Wyspiańskiego.

„Miałam przyjemność pracować przy obu pomysłach – w SDK Kopernik w roku 2016 r., gdy ożywiliśmy kulturalnie Osiedle Kopernika i w zeszłym roku z II LO, gdy poznawaliśmy legnickie, wrocławskie i miłkowickie murale. Chętnie wesprę kolejne – już jako instytucja partnerska” – zaprasza do współpracy, pomocy, konsultacji czy instytucjonalnego wsparcia inicjatywnych trójek, Justyna Teodorczyk, dyrektorka galerii sztuki.    

Na grant mogą liczyć pomysły tworzone wspólnie przez przedstawicieli podmiotów kultury oraz placówek oświatowo-edukacyjnych, skierowane do dzieci i młodzieży oraz kadry oświatowej, rodziców i opiekunów. Muszą się wyróżniać oryginalnością, potencjałem kulturotwórczym i edukacyjnym a także mieć lokalny i oddolny charakter, angażujący lokalną społeczność.

Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem formularza elektronicznego dostępnego na stronie Firleja (zakładka: BMK). Zgłoszenia zespołu dokonuje lider zespołu. Jedna osoba może wysłać tylko jedno zgłoszenie. Zgłoszenia należy wysyłać w terminie do 14 kwietnia 2020 r. do godz. 23.59. Rozstrzygnięcie naboru nastąpi do 24 kwietnia. Chyba, że nastąpią kolejne obsunięcia czasowe dotyczące działania instytucji kultury i oświaty, wtedy i te terminy ulegną zmianie.

Przerwa w stacjonarnej pracy może być przecież czasem intensywnej kreacji ciekawych i wspólnych pomysłów nauczycieli i „kulturystów” oraz innych społeczników. Zapraszamy do złożenia internetowego wniosku!

[źródło Justyna Teodorczyk, Galeria Sztuki w Legnicy, Fot. Kurier Legnicki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *