Już dziś – „Naprzeciw sztuce”

W niedzielę, 1 sierpnia o godz. 16.00 w legnickiej Palmiarni odbędzie się piknik zorganizowany w ramach projektu artystycznego „Naprzeciw sztuce”. Podczas wydarzenia dzieci i młodzież z Polski i Ukrainy zaprezentują przygotowaną w ramach integracyjnych warsztatów muzycznych dwujęzyczną piosenkę. Co więcej, młodzi wystąpią na własnoręcznie przygotowanej scenie, wykonanej podczas zajęć florystycznych. Uczestnicy projektu przygotują w Palmiarni aranżację w duchu land art (sztuki ziemi). To właśnie natura stanie się scenerią muzyki i premierowego występu. Wstęp na wydarzenie jest wolny, do udziału zapraszamy zarówno najmłodszych, jak i dorosłych.

Spotkania warsztatowe prowadziły inicjatorki projektu: doświadczona pedagog śpiewu Agnieszka Szumiło z Szumilo Art Forum Group i właścicielki pracowni florystycznej Flowers Ctrl: Monika Kręcisz – Kozłowska i Ievgeniia Bivol. Szkoła śpiewu i kwiaciarnia mieszczą się naprzeciw siebie w legnickim Rynku – dzięki temu doszło do spotkania i – w rezultacie – wspólnej inicjatywy przedsiębiorczych, kochających naturę i sztukę legniczanek. Zauważyły one potrzebę stworzenia przestrzeni sprzyjającej integracji najmłodszych mieszkańców miasta, pochodzących z różnych krajów, a którzy w dobie pandemii mieli ograniczone możliwości spotkań, rozmów i zawiązywania przyjaźni. Pomysłodawczynie projektu „Naprzeciw sztuce” chciały tę lukę wypełnić, udowadniając, że integracja jest ważna i potrzebna. Stąd pomysł na „śpiewające” połączenie dwóch pozornie odległych dziedzin – muzyki i land artu.

Projekt „Naprzeciw sztuce” odbywa się w ramach programu Narodowego Centrum Kultury – Bardzo Młoda Kultura 2021 przy wsparciu Galerii Sztuki, która sprawuje pieczę nad legnickimi realizacjami BMK. W tegorocznej edycji programu na Dolnym Śląsku wsparcie uzyskało 8 projektów – w tym – po raz pierwszy – aż dwa z Legnicy. We wrześniu rozpoczną się działania w ramach drugiej z nich, „Projektu Maszyna”, który realizowany będzie z V Liceum Ogólnokształcącym.

Więcej informacji o projekcie „Naprzeciw sztuce”: http://galeria.legnica.eu/naprzeciw-sztuce/

[źródło Galeria Sztuki w Legnicy]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *