Czujna staruszka… Wyczuła oszusta…

Wiele osób daje się nabrać oszustom na możliwość zarobienia dużych pieniędzy w krótkim czasie. Niestety atrakcyjna oferta inwestycji w kryptowaluty niesie za sobą utratę własnych oszczędności. Czujna legniczanka po rozmowie z funkcjonariuszem Komendy Miejskiej Policji w Legnicy w porę zablokowała rachunek bankowy nie tracąc 48 tys. złotych.

Oszuści uciekają się do coraz nowszych rozwiązań prowadzących do nieuczciwego wzbogacenia się cudzym kapitałem. W ostatnim czasie bardzo popularne stało się oszustwo polegające na inwestycji środków finansowych w kryptowaluty. Złudne poczucie dużego zysku w krótkim czasie staje się atrakcyjną ofertą i niezłym wabikiem dla osób chcących zainwestować zgromadzone środki finansowe. Na szczęście coraz więcej osób ma świadomość popełnienia przestępstwa pomimo bardzo wielu „pewnych i sprawdzonych” ofert.

Tak było i tym razem, kiedy do jednego  mieszkańców Legnicy zadzwonił mężczyzna podający się za doradcę inwestycyjnego z ofertą ulokowania oszczędności. Rzekomy konsultant zaproponował zainwestowanie 48 tysięcy złotych w kryptowalutę, co miało niebawem doprowadzić do powielenia zysku. Wymagane było jedynie zainstalowanie programu do zdalnej obsługi komputera „AnyDesk”, przy pomocy którego oszust pozyskuje dostęp do rachunków bankowych, a także podanie niezbędnych danych osobowych i haseł dostępu.

Całej rozmowie przysłuchiwała się zaniepokojona małżonka, która nie zwlekając zadzwoniła do Komendy Miejskiej Policji w Legnicy. Funkcjonariusz Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą, po krótkiej rozmowie i wyjaśnieniu procederu,  poinstruował kobietę o konieczności natychmiastowego nawiązania kontaktu z pracownikiem banku i niezwłocznego zablokowania rachunku bankowego. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji legniczanka uchroniła się od utraty zgromadzonych oszczędności. Działanie pod wpływem chwili i korzystanie z „okazji” mogło zakończyć się utratą 48 tysięcy złotych.

Apelujemy o zachowanie rozwagi w dysponowaniu środkami finansowymi. Nie przekazujmy pochopnie i w pośpiechu pełnych danych personalnych, loginów i haseł dostępowych. Każda oferta zarobienia pieniędzy to potencjalne oszustwo.

[źródło asp. Anna Grześków, legnicka komenda policji], Fot. Kurier Legnicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *